Bicia Gitarowe – Kursy gry na gitarę dla początkujących

Bicia gitarowe dla początkujących - kurs gitary online VABIKA

Bicia akordowe nazywane również schematem bicia, to podstawowy sposób rytmicznego grania akordów na gitarze lub ukulele lub na innych instrumentach budową podobnych do gitary i ukulele.

Są to najprostsze lub bardziej skomplikowane ruchy dłoni w górę i w dół w odpowiednich sekwencjach rytmicznych dzięki czemu złapane przez nas dźwięki na poszczególnych strunach zaczynają odzywać się niemal równocześnie tworząc pełne brzmienie. 

Jeśli chcesz w pełni nauczyć się grać na gitarze, to bez poprawnie wykonywanych bić gitarowych oraz łapania poprawnie akordów będzie to niemożliwe. W dzisiejszym artykule omówimy bicia akordowe i zależności między biciem palcami, a kostką.

Granie palcami czy kostką – czym to się różni?

Przede wszystkim musisz się zastanowić jaki rodzaj muzyki chcesz wykonywać.

Przy klasycznym fingerpickingu czyli przy graniu takich utworów jak np. Nothing Else Matters od Metallica, czy Shape of my heart od Sting’a – technicznie nie możliwe jest abyś grał/a tylko kostką, ponieważ kostką możesz wydobywać dźwięk z jednej struny równocześnie lub z większej ilości strun, jednak sąsiadujących ze sobą. Nie możesz zagrać kostką np. pierwszej i trzeciej struny równocześnie. Istnieją techniki grania gdzie trzymając kostkę dodatkowo uderzamy kciukiem, jednak są one karkołomne i odradzamy je.

Jeśli chcesz grać piękne znane piosenki w technice fingerpicking, zapuść delikatnie paznokcie i rozpocznij ćwiczenia. 

Natomiast jeśli jesteś osobą początkującą, dopiero poznajesz pierwsze akordy i bicia akordowe, warto skupić się na graniu kostką lub całą dłonią bez szarpania poszczególnych strun, czyli wykorzystywać schematy poruszania się prawą dłonią po strunach w górę i w dół w odpowiednim rytmie i kierunkach, aby osiągnąć płynność bicia akordowego. 

Bicie palcami umożliwia większą kontrolę nad dynamiką niż gra z kostką. Jeśli zdecydujesz się na grę z kostką, to ją należy umieścić między kciukiem a palcem wskazującym, ewentualnie na początku Twojej nauki można kostkę złapać również w kciuki i dwóch palcach (wskazującym i środkowym)

W przypadku gry utworów typu rock, punk i metal gitarzyście decydują się na grę z wykorzystaniem kostki, bo zapewnia ona grę szybkimi akordami i riff’ami.

Wybór między biciem palcami a kostką zależy w głównej mierze od Twojego osobistego stylu gry, preferencji muzycznych i konkretnego utworu, nad którym pracujesz, z sugestią, że jeśli dopiero zaczynasz, rozpocznij od zwykłych bić akordowych. 

Warto eksperymentować z obiema technikami, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do Twojej muzyki i pozwala Ci osiągnąć pożądane brzmienie.

Jak czytać bicia akordowe czy jak można również powiedzieć “schematy bić akordowych”

Generalnie w biciach akordowych spotkasz strzałeczki w górę lub w dół i jest to bardzo fajna sprawa, ponieważ nie ma wątpliwości co trzeba zrobić.

Strzałka w dół będzie oznaczała, że masz uderzyć sprawnie i niemalże równocześnie wszystkie struny w kierunku ziemi zaczynając uderzenie od najgrubszych strun basowych, a kończąc na tych cieńszych (wiolinowych)

Natomiast strzałka w górę będzie oznaczała rozpoczęcie uderzenia od strun najcieńszych i skończenie uderzenia na strunach najgrubszych (basowych).

Jedno z najbardziej popularnych bić akordowych to bicie tzw. harcerskie

czyli kierunki  DÓŁ    DÓŁ  GÓRA    GÓRA   DÓŁ    GÓRA, 

Aneta Fornal moja wspólniczka wymyśliła to tych kierunków cudowną prostą rymowankę LU –    BIĘ  SŁOD         –   KIE   – LO  –  DY

Sprawdź jak łatwo będzie zagrać to bicie mówiąc sobie te słowa.

Regularna praktyka w ćwiczeniu bić akordowych będzie kluczowa dla Twojego rozwoju jako gitarzysty. Dlatego, jeśli masz z tym nadal problemy, mimo naszego artykułu, to sprawdź nasz kurs gitarowy online. Adrian Miniarski poprowadzi Cię przez świat akordów, bić i gry przykładowych utworów.

A co dalej po kursie?

Wpadnij na naszego YouTube’a, gdzie w utworach, Adrian przygotował diagramy, akordy – z łatwością opanujesz naukę gry na gitarze i nauczysz sie grać fajnych kawałków! 

Playlista z – łatwe piosenki na gitarę dla początkujących:

Dodaj komentarz

Copyright © 2022 vabika.pl  | Polityka prywatności | Regulamin