Jak nauczyć się grać na ukulele?

W swoim brzmieniu ukulele przypomina gitarę, z tym wyjątkiem, że wygląda jak jej miniaturowa wersja. Pomimo swoich niepozornych gabarytów, to bardzo przyjemny i chętnie wybierany instrument. Nauka gry na ukulele uważana jest za prostą, dzięki czemu poleca się ją do rozpoczęcia nauki.

Bez wątpienia jest to prawda, ale my rekomendujemy, abyś przekonał się o tym sam. Każdy lubi co innego, więc i tutaj nie jest inaczej. W tym artykule podpowiemy, jak zacząć grę na ukulele i na co zwrócić uwagę podczas wyboru samego instrumentu. Zatem bez chwili wahania, przejdźmy do muzycznego świata, w którym głównym bohaterem jest nie kto inny, jak samo ukulele.

Ukulele dla początkujących

Gra na instrumentach strunowych przynosi wiele satysfakcji, lecz jak każda inna rzecz wymaga nauki. Nie inaczej jest z ukulele. Nauka gry na ukulele wydaje się prosta, bo w rzeczywistości taka jest. Jednakże początki wymagają zaangażowania. Czytanie tabulatury, strojenie instrumentu czy nauka chwytów bez wątpienia Cię nie ominą. Mimo tego, ukulele dla początkujących jest niewątpliwie doskonałym wyborem.

Po pierwsze, co zostało już wspomniane, ukulele jest niewielkich rozmiarów i posiada jedynie 4 struny. To sprawia, że ilość dźwięków do opanowania jest znacznie mniejsza w porównaniu z gitarą. Co więcej, chwyty nie są aż tak skomplikowane. W rezultacie jesteśmy w stanie zagrać wiele piosenek przez co nauka gry na ukulele staje się naprawdę prosta.

Godne uwagi jest to, aby wybierając ukulele dla siebie, zwrócić uwagę na jego rozmiar. Przede wszystkim dopasowujemy je do swojego wzrostu. Doskonałym wyborem na początek okazuje się być ukulele sopranowe mające najbardziej kanoniczne brzmienie. Jest małe i poręczne, w związku z tym będzie najlepszym wyborem dla dzieci i osób nie wyższych niż 175cm. A dla osób wyższych polecamy ukulele koncertowe, gdyż zapewnia po prostu lepszy komfort trzymania i samej gry. Gabarytowo jest większe niż sopranowe i głośniejsze, ale pod względem wielkości nauka gry na ukulele będzie zdecydowanie wygodniejsza. 

Pierwsze kroki z ukulele

Jak zacząć grę na ukulele? W pierwszej kolejności zaczynamy od nastrojenia instrumentu. Możemy to zrobić, np. za pomocą stroika elektronicznego. W tym przypadku nie musimy się martwić dźwiękami z otoczenia i spokojnie dostosować dźwięki gry. Kolejną opcją są aplikacje na telefon. Na sam początek to ciekawy wybór bez żadnej inwestycji, ale stawiając na tę metodę musimy pamiętać o tym, aby w pokoju była cisza. Każdy dźwięk innego pochodzenia niż z ukulele spowoduje, że źle nastroimy instrument. Ostatnią opcją strojenia ukulele jest poleganie na słuchu. Dla początkujących może się okazać to nieco trudne, jednakże dla chcącego nic trudnego!

Należy natomiast pamiętać, że w ukulele struny liczymy od dołu do góry. Zatem kolejność przedstawia się w taki sposób, że na samym dole mamy A1, następne E2, C3, a na samej górze podobnej grubości jak struna pierwsza G4 tzw. High G.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę to trzymanie instrumentu. Bez tego nauka gry na ukulele może okazać się skomplikowana. Jak w takim razie trzymać ukulele? Przede wszystkim liczy się wygoda i swobodne łapanie chwytów. Grając w pozycji siedzącej najlepiej oprzeć instrument o prawą nogę. Następnie przedramię prawej ręki delikatnie opieramy o pudło rezonansowe, co w efekcie pozwoli na swobodną grę z wykorzystaniem palców dłoni. Należy pamiętać, że w momencie gry główną rolę spełnia sam nadgarstek. Dlatego też warto wyćwiczyć sobie dobry odruch w celu swobodnej gry na ukulele. Gdybyśmy jednak chcieli zagrać w pozycji stojącej, to ukulele należy unieść mniej więcej na wysokość prawych żeber i lekko docisnąć. Taki chwyt umożliwi nam swobodną grę. Na stojąco jeśli ukulele posiada tzw. metalowy PIN można dokupić pasek do ukulele, jeśli ukulele nie posiada PINU można go zamontować lub zaopatrzyć się w pasek krawatowy do ukulele.

Podstawy gry na ukulele

Skoro pierwsze kroki z ukulele mamy już za sobą, to czas rozpocząć grę. Na początek zapamiętajmy jedno – nie spieszmy się! Wolne tempo pozwala nam uzyskać szybkie i zadowalające efekty. Nauka gry na ukulele to systematyczność oraz zapał do gry. 

Zacznijmy naukę od wyćwiczenia ruchu bicia, aby złapać rytm. Pierwsze bicie wygląda w ten sposób:

– dwa uderzenia w dół,

– dwa uderzenia w górę,

– jedno uderzenie w dół,

– jedno uderzenie w górę.

Nic skomplikowanego prawda? Teraz wystarczy uzyskać spójny rytm i nauka gry na ukulele nabierze tempa! Sprawdź koniecznie nasze kursy gry na ukulele.

Poniżej zostawiamy schematy łapania akordów:

  1. Jak złapać akord a-moll ang. Am na ukulele? Kładziemy drugi palec na II progu na strunie czwartej G
  2. Jak złapać akord C-dur ang. C? Kładziemy trzeci palec na III progu na strunie pierwszej A
  3. Jak złapać akord F-dur ang. F? Kładziemy drugi palec na II progu na strunie czwartej G i pierwszy palec na I progu na strunie drugiej E
  4. Jak złapać akord G-dur ang. G? Kładziemy drugi palec na II progu na strunie pierwszej A, trzeci palec na III progu na strunie drugiej E i pierwszy palec na II progu na strunie trzeciej C.

Mając opanowane bicie w ukulele, przechodzimy do gry w tonacji C-dur. W tym celu przedstawiamy zestaw akordów dla początkujących:

Jak sami widzicie, nauka gry na ukulele jest naprawdę prosta i przyjemna. Wystarczy odrobina treningu i zaangażowania, a przekonacie się, że bardzo szybko wypełnicie swoje życie muzyką. Dlatego nie czekaj dłużej i naucz się grać na ukulele już teraz!

Dodaj komentarz

Copyright © 2022 vabika.pl  | Polityka prywatności | Regulamin